אישה אדמה

מפגשים עם נשים מעוררות השראה בשילוב אמנות צילום הפורטרט
צילום: חדוה שפרעם
צילום: ליאור מן
צילום: ליאור מן
צילום: חדוה שפרעם
צילום: שלי פנקס
צילום: אפרת ארנון ברזילי
צילום: רונית אליוסף
צילום: אפרת שני
צילום: אילת עינן
צילום: טליה לביא
צילום: גילה אשחר
צילום: רונית רנאל רוזס
צילום: רוחלה צור
צילום: שרון לפידות
צילום: יפעת פביאן
צילום : יפעת פביאן
צילום: עדנה מיכאל
תאריך יפורסם בהמשך

אישה ואדמה. צמד מילים זה מכיל עולם ומלואו של מסע האישה בדרכה הביתה, אל עצמה. הוא מכיל את נקודת האמצע בה כולנו עומדות מדי יום - בין כוחות המושכים אותנו מטה, אל עבר ניתוק ושכחה עצמית לבין הקריאה הפנימית המהדהדת בעצמותינו:
להחיות ולקיים את אדמת נפשנו
להזין את אדמת גופנו
לחוש מחוברות אל החיים, אל כוחות הטבע, אל האדמה עליה אנו צועדות.
 

בסדרה השנתית 'אישה אדמה' שרקמנו עבורכן, אנו ניפגש מדי חודש עם אישה מעוררת השראה, שמסע חייה הביא אותה לגילוי של נשיות יצירתית, חופשייה, עוצמתית, בריאה ולא מאולפת. במרחב ביתה, במפגש אינטימי, חברי ובלתי אמצעי, ניגע בנושאי ליבה המניעים את גלגלי חיינו, ונתחקה אחר תעצומות הנפש הנשית. נעבור תהליך עומק משותף הנוגע למסע החיים האישי של כל אחת מאיתנו ונשלב לימוד של אמנות צילום הפורטרט.
כל מפגש חודשי הוא למעשה סדנת יום, שבה נתנסה בצילום פורטרט מתוך מרחב של הכרות, חברות ואינטימיות. לאחר שנחשף לעולמה העשיר של האישה ונימצא עימה בדיאלוג, נשלב פעולה קבוצתית יצירתית, ונבנה ביחד את דיוקן האישה, על רקע ביתה והאלמנטים בו המשקפים את האיכויות שעלו מסיפור חייה. נעמיק אל אמנות צילום הפורטרט וכיצד לתת ביטוי צילומי לגוון המיוחד של המצולמת.

במסענו נתוודע לתכנים מרחיבי אופקים מתוך ספרים מכוננים כגון 'רצות עם זאבים', 'גופה של אישה - תבונתה של אישה', 'הטאו של הנשים', 'ערפילי אבלון', 'הגביע והלהב' ועוד. ניפתח אל עולם חדש של מושגים הקושרים את מסענו ואתגרינו האישיים עם מבט רחב על המסע הנשי, ושוזרים נשיות וטבע, פמיניזם ואקולוגיה, אמהות ואדמה. נספר את ההסטוריה מחדש ונלמד את הכוחות החיצוניים והפנימיים המשפיעים עלינו.
 

המפגשים מתאימים ומומלצים ל:

בוגרות נשים מצלמות שכבר עשו כברת דרך עימנו ומעוניינות לשמור על הגחלת.
חובבות צילום מתחילות או מנוסות המבקשות לטעום מהערך המוסף של "נשים מצלמות".*
חובבות אמנות, מתעניינות במסע הנשי, כל עוד ברשותן מצלמה וראש פתוח להתנסויות חדשות.*
* דורש שיחה מקדימה ותיאום ציפיות עם אחת המנחות

המפגשים לא מתאימים ל:
- נשים המבקשות להעמיק את הבנתן הטכנית בצילום
- לא יינתנו שיעורים טכניים מלאים או מושגי יסוד בצילום, מלבד תכנים שיעלו באופן שוטף וספונטני מתוך הפעולה היצירתית בה נעסוק.
- נשים המבקשות מסגרת לימודית עקבית וליווי צמוד - להן נמליץ על הקורסים שלנו הכוללים מפגשים שבועיים, ולא מפגש חודשי.
 

חדוה שפרעם, צלמת ואמנית, מנחה ומקימה של "נשים מצלמות". חוקרת חסרת מנוחה של נפש ורוח האדם, עם מצלמה ובלעדיה, הוגה, אוצרת ואנרכיסטית. בוגרת בצלאל באמנות וארט דירקטור לשעבר בעולם הקולנוע. מאמינה שאכפתיות חברתית אמיתית יכולה להציל את הטבע ובעלי החיים הנמצאים בו. 
הציגה בתערוכת עדות מקומית, וכן את תערוכת היחיד "קוצים באור".

צלמת, מנחת מעגלי נשים ואמנית רב תחומית. בעלת BA בקולנוע וטלוויזיה מטעם אוניברסיטת ת”א. פעילה בתחום ההעצמה הנשית ארץ למעלה מעשור ומאמינה באיכויות הנשיות כמפתח לשינוי חברתי ותרבותי. הקימה ומובילה בשותפות עם חדוה שפרעם את נשים מצלמות,  אמונה על הרוח היזמית, הפקת תכנית הלימודים, עריכת התוכן באתר וכמובן - הנחיה שוטפת בקורסים ובסדנאות. אמא ליהונתן.