שאלות ותשובות

למה הלימודים הם רק לנשים? האם אפשר להגיע ללמוד אצלנו ללא ניסיון מוקדם? ומה הקשר בין נשים מצלמות לפוטותראפיה? 
לאורך שנות הפעילות שלנו נשאלנו שאלות רבות – ריכזנו כאן את אלה שחזרו על עצמן הכי הרבה פעמים, עם התשובות הכי הגיוניות שהצלחנו לחשוב עליהן.

אנחנו מאוד אוהבות גברים, אבל לפעמים גם נחמד בלעדיהם.

זה נותן לנו מרחב להבין מי אנחנו בזכות עצמנו, ולבטא את עצמנו ביתר נינוחות. בלימודים אצלנו יש היבט של חשיפה רגשית אשר נשים לרוב חשות יותר בנוח איתו מאשר גברים. אבל, זה כמובן לא שחור ולבן – יש נשים שמה שאנחנו מציעות ממש לא מדבר אליהן, ויש גברים שלחלוטין מדברים את שפתינו הצילומית – רגשית.

אם אתה גבר שקורא את זה ורוצה ללמוד אצלנו, אסוף עוד כמה גברים חובבי צילום, ספר להם על נשים מצלמות, ועל לימודי צילום ששמים דגש על הרגש ומסע אישי התפתחותי. אם תתהווה קבוצה של שמונה עד עשרה גברים, נשמח ללמד גם אתכם.

המנחות בנשים מצלמות אינן תרפיסטיות בהסמכתן והלימודים אצלנו לא יכולים להיות מוגדרים כלימודי תרפיה. 

עם זאת, לתפיסתנו אי אפשר ליצור אמנות מבלי לגעת בנפש. ולכן בכל הקורסים והתהליכים שיצרנו, תמיד תהיה הזמנה לתהליך פנימי ומידה מסוימת של חשיפה אישית. אנו מעודדות את כל מי שמגיעה ללמוד אצלנו לנוע מתוך מהקשבה עצמית ולמצוא את מידת החשיפה הנכונה לה. 

עוד הבדל ביננו לבין פוטותרפיה הוא התכלית של התהליך. בנשים מצלמות התכלית היא אמנות. שילוב הנפש והרוח בתהליך הלימודי נועד לעזור ליצירה הצילומית לנסוק מעבר לתמונות 'יפות'. התמונות שתפיקו ממעמקי הנפש יהיו תמיד עמוקות יותר, בעלות הד רגשי, אמירה אישית ועוצמה אמנותית. 

הדומה לפוטותרפיה הוא הריפוי האישי שמתרחש בתהליכים שיצרנו. ריפוי הוא אמנם לא התכלית המוצהרת שלנו, אבל הוא תוצר לוואי כמעט בלתי נמנע. ליצירתיות יש כוח מרפא. להתבוננות יש כוח מרפא. לבחירה בהתפתחות אישית יש כוח מרפא. לחברות יש כוח מרפא. השילוב של כל אלה יכול לחולל ניסים, ולכן הם קרו ויקרו.

כן, קורס אמנות הצילום מהלב מתקיים למעלה מעשור ומיועד למתחילות ואנו מלמדות בו את המצלמה מאפס, כמו גם מניחות תשתית לתפיסה הצילומית שלנו המשלבת התבוננות פנימה והחוצה.

מגיע לכן כלי שישרת אך ורק את היצירתיות וההתבוננות שלכן.
ולא גם ובנוסף את אינספור קבוצות הוואטסאפ, הרשתות החברתיות השונות, החיבור לחדשות, והתובענות הבלתי פוסקת של החיים.
כמובן שכולנו מצלמים בנייד ונמשיך לצלם בו. זה זמין, זה קל ולרוב גם באיכות מצוינת. אבל לימודי צילום זה ליגה אחרת, גם מבחינת יכולת השליטה בכלי וגם מבחינת עומק הכוונה ותשומת הלב שתרצו ליצוק אליו.

אם אתן בכל זאת מחפשות קורס צילום במכשיר הנייד, אנו ממליצות בחום על הקולגה שלנו – הצלמת טליה שפירא.

זה תלוי. אם הטכני הוא בעיקר מה שחשוב לך, ולא מעניינים אותך היבטי הנפש והרגש של אמנות הצילום, לא נמליץ על עצמנו כמענה לצרכיך. זה עלול להיות מתסכל עבורך, וחבל. יש מסגרות לימוד אחרות, רבות וטובות, שיתנו לך מענה מקצועי ויותר מדויק עבורך.

לעומת זאת, אם התחום הטכני חשוב לך לצד רצונך לגעת באמנות שבתוכך, אז בהחלט ייתכן שהלימודים אצלנו יתאימו לך מאוד. המינונים של הלימוד הטכני משתנים מקורס לקורס, אך חשוב שתדעי שהטכניקה היא אף פעם לא העיקר אצלנו, והיא תמיד שזורה בתהליכים עמוקים ומהותיים. בטרם תרשמי אנא צרי קשר עם המנחה לשיחת תיאום ציפיות.

נכון להיום, הקורסים שלנו מתקיימים בימי חול בשעות הבוקר. אנחנו מודעות לכך שיש נשים שלא יכולות לאפשר לעצמן להגיע בחלונות הזמן בהם אנחנו מלמדות, אך אלה הזמנים האפשריים לנו. נוסיף ונאמר שהרוב הנשים הלומדות איתנו הם נשים עובדות שמצליחות לפנות את הזמן – בין אם הן עצמאיות שזמנן גמיש או שכירות שמסדרות משמרות או ימים חופשיים.

אנו מזמינות אתכן להירשם לרשימת התפוצה שלנו ולקבל עדכונים, יתכן ובעתיד נחזור לקיים סדנאות סופ"ש ונאפשר חוויות מרוכזות ומהנות שייתנו מענה לצורך זה.

לא. מוזמנות לאיזור הכפרי והקסום של פרדס חנה, אחרי שתדמימו מנוע תשמעו את רחש צמרות האקליפטוסים. אחר כך תכנסו לסטודיו, תכינו לעצמכן קפה ותשתו אותו על הדק, בצל עץ הפקאן הענק. ככה מתחילים שיעור אצלנו.

אגב נשים רבות מגיעות אלינו לפעמים מהנגב ולפעמים מהגליל, מחיפה, תל אביב וכל מה שביניהם. (יש גם תחנת רכבת שתי דקות נסיעה מהסטודיו, מיקום מדויק של הסטודיו אפשר לראות כאן).

על ליאור וחדוה

הכל החל בחברות בין שתי נשים מצלמות: ליאור מן וחדוה שפרעם.
כצלמות וכבעלות מסע עשיר של חקירה פנימית, זכינו לחברות שיש בה דיאלוג המחבר בין העולם האמנותי לעולם הנפש. היינו יושבות שעות ארוכות וחולקות תובנות אישיות נלהבות לגבי האקט הצילומי והאופן הוא משקף את עולמנו הרגשי והאנושי.

מדיניות ביטולים

נשים יקרות, צוות ׳נשים מצלמות׳ עושה ימים כלילות על מנת לרקום עבורכן חוויות מעשירות, מגוונות ויחידות מסוגן. מדיניות הביטולים שלנו היא מבחינתנו הסכם המשקף מחוייבות

רוח הלימוד

הלימודים ב’נשים מצלמות’ הינם לא שגרתיים בנוף של לימודי הצילום. ישנם כמה ערכי יסוד הנשזרים זה בזה וביחד מייצרים את האווירה המיוחדת המאפיינת אותנו. אם הנך שוקלת ללמוד בנשים מצלמות, אנא קראי בעיון כדי שתוכלי להבין באופן ראשוני מה מצפה לך.

הניוזלטר של נשים מצלמות

עדכון חודשי על מועדי קורסים, מאמרים ופעילות קהילתית